CHP’li Özel’den sokak köpekleri açıklaması

CHP Genel Başkanı Özel, TBMM’de partisinin grup toplantısında konuştu. Özel, CHP’ye katılan eski İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Tamer Demirer’e rozet taktı.

Gezi Parkı eylemlerinin 11’nci yıl dönümünü hatırlatan Özel, “Gezi Parkı’nda, ağaç katliamı yapılarak Topçu Kışlası yapılmasına karşı çıkanların bir araya gelmeleri ile başlayan toplumsal duyarlılık, çevrenin korunması, yaşam biçimine yapılan müdahalelere itiraz, toplumsal gösteri ve protesto hakkının kullanıldığı eylemlerinin 11’nci yıl dönümündeyiz. Buradan Gezi’yi selamlıyorum. Türkiye’nin neredeyse tüm illerinde düzenlenen gösteriler, siyasi iktidarın orantısız güç kullanmasıyla fevkalade kötü sonuçlar doğurmuş. Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Mustafa Sarı, İrfan Tuna, Ethem Sarısülük, Selim Önder, Zeynep Eryaşar, Ali İsmail Korkmaz, Berkin Elvan, Mehmet İstif, Ahmet Atakan maalesef yaşamlarını yitirdiler. Hepsinin hatıraları önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz. Aileleri, ailemizdir. Gezi, Türkiye’nin birbirini en çok seven ailesidir” ifadelerini kullandı.

‘ARKADAŞLARIMIZIN İÇERİDE TUTULMASI ANAYASA İHLALİDİR’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaptığı görüşmelerde, Gezi olaylarının iç hukuk marifetiyle hızlı bir şekilde çözülmesi gerektiğini ilettiğini söyleyen Özel, şöyle konuştu:

“Birincisi büyük bir hak ihlali vardır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi kararlarına rağmen arkadaşlarımızın içeride tutulması Anayasa ihlalidir, hukuk devletinin askıya alınmasıdır, büyük bir haksızlıktır, kendilerine zulümdür, ailelerine yaşatılan büyük bir travmadır. Bu süreçte Sayın Erdoğan’a arz edilmek üzere ilettiğimiz bir belgeyi, buradan bir kez daha sizlerle paylaşmak isterim. Taksim Dayanışması, hem Sayın Bülent Arınç hem de Sayın Erdoğan ile olan görüşmeyi kamuoyuyla paylaştı. Taksim Dayanışması görüşmede, ‘Erdoğan Türkiye’ye gelmesin, hükümet istifa etsin, ülkeyi Gezi yönetsin’ demedi. Deseydi darbe olurdu. Peki ne dedi; ‘Gezi Parkı’ndaki ağaçlar kesilmesin. Taksim’e Topçu Kışlası yapılmasın. Atatürk Kültür Merkezi yıkılıp yerine alışveriş merkezi yapılmasın. Şiddetle eylemleri bastırarak, arkadaşlarımızı öldüren İstanbul, Ankara, Hatay Emniyet Müdürleri görevden alınsın. Gaz bombası silah gibi kullanılmasın. Taksim ve Kızılay 1 Mayıs’ta açık olsun. İfade özgürlüğünün önündeki engeller kaldırılsın.’ Bu 7 talep iletildi ve bu 7 talebi Türkiye duydu. Gezi Parkı’na bugün MHP’nin Meclis Başkan Vekili olan Celal Adan başkanlığında, İstanbul İl Başkanı ve milletvekillerinin bulunduğu heyet gittiler, açıklama yaptılar. Sayın Bahçeli Gezi’ye ‘Toplumun hassasiyetleri’, Erdoğan’a ‘Bu hassasiyetleri gözetmeyen diktatörlük sevdalısı’ dedi. Şimdi bugün ikisi birden dönüp, ‘Geziye darbe girişimi’ diyerek olan olaylardan sonra her biri en az 2, bazısı 3 kez beraat eden arkadaşlarımız içeride tutulmaktadır.”

‘BU ESARET SON BULMALIDIR’

Gezi Parkı olayları ile ilgili davada 18 yıl hapis cezasına çarptırılan şehir plancısı Tayfun Kahraman’ın dönemin Başbakanı Erdoğan ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamayı okuyan Özel, “Tayfun Kahraman ne sözde bir darbenin ne Gezi’deki şiddetin; Tayfun Kahraman çevre hassasiyetinin ve çatışma olmadan bu eylemi bitmesinin aracısıdır. Tayfun, Can Atalay, Çiğdem Mater, Mine Özerden, Osman Kavala, her birisi orada her birimizin yerine tutulmaktadır. Bu esaret son bulmalıdır” dedi.

‘EKONOMİYİ BAHANE EDEREK CANLILARI KATLETMEYİN’

Başıboş sokak hayvanları ile ilgili düzenlemeler içeren kanun teklifi tasarısına değinen Özel, “Türkiye’de bir başıboş sokak köpekleri sorunu vardır. Bu sorun özellikle sabahın erken saatlerinde okula yaya gitmek zorunda olan çocukların, gençlerin; bu sorun servise gitmek isteyen emekçilerin, camiye giden yaşlıların bir güvenlik sorunu haline dönüşmüştür. Bu sorun elbette ki çözülmelidir. Ancak bu sorunun çözümü noktasına gelince, ekonomiyi bahane ederek canlıları katletmeyin, öyle masumlaştırmayın. ‘Uyumak’ deyince soruyor Sayın Bahçeli, ‘Güneşin altında hepsi uyuyor, ne kadar uyuyacaklar’ diyor. 2020 yılında da bu sorun vardı. Tüm partiler oturduk, çalıştık ve hayvanlara eziyet ve kötü muamelenin önlenmesine yönelik komisyon çalışması yapıldı. Bu kitap çok net, bu kitabın içinde popülasyonun düşürülmesi için, sayının azaltılması için ne uyutma ne itlaf ne öldürme ne böyle canice bir öneri yok. Bunun altında AK Parti’nin de imzası var. MHP’nin de imzası var” diye konuştu.

‘CİNAYETE PRİM VERMEDEN ÇÖZECEĞİZ’

Komisyonun hazırladığı önerilerin hayata geçirilmediğini belirten Özel, köpekleri uyutmanın maliyetli ve sonuç vermesinin imkansız olduğunu kaydetti. Özel, “Bütün paydaşlara sesleniyorum. Feda edilecek bir tek canımız yoktur. Mutlaka, barınak sayılarını artırmak ve büyük bir kısırlaştırma kampanyası başlatmak durumundayız. Hayvan hakları gönüllülerine, derneklerine, burada bu sorun yokmuş gibi davranamayız. Hepimiz bu sorunun var olduğunu biliyoruz. Maalesef bu sorun sınıfsaldır. Bu sorun, çocuğunu güvenlikli sitelerin kapısının önünde servise bindiren insanların mahallesinde yoktur. O yüzden sorunu göreceğiz, caniliğe, cinayete prim vermeden hep beraber çözeceğiz. CHP Genel Başkanı olarak elimi taşın altına koymaya ben hazırım, elimizi uzatıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir