Erdoğan’ın Özel’e KKTC davetini değerlendiren Metin Feyzioğlu: Fevkalade önemli

Eski Türkiye Barolar Birliği Başkanı ve Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, ‘Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2024 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı’nda konuştu.

ANKA’nın haberine göre Feyzioğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’i ‘Kıbrıs Barış Harekatı’ yıldönümü kutlamalarına birlikte gitme davetine ilişkin şu yorumu yaptı:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın Kıbrıs milli davamıza ne kadar önem verdiği tüm milletimizin malumu. Kıbrıs bizim için sorun değil, milli dava. Bu milli davada daima partiler üstü hareket edilmesini önceler. Tüm söylemleri de bu şekildedir. Dolayısıyla Cumhurbaşkanımızın dünkü daveti de fevkalade önemlidir. Bu adaya 50 yıl önce barış geldi. Bu ada da Kıbrıs sorunu 50 yıl önce bitti. Kıbrıs sorununu başlatanlar 1960’da uluslararası antlaşmalara dayanılarak kurulmuş ortak Kıbrıs Cumhuriyeti’ni 1963’te silah zoruyla, soykırımla, Kıbrıs Türkleri’nin elinden alan Rumlardır, o zamanın Yunanistan yöneticileri ve EOKA’cılardır. EOKA, Kıbrıs adasını bir bütün olarak Yunanistan’a bağlamak için kurulmuş, Rum ve Yunan yönetimlerinin desteklediği acımasız, soykırımcı silahlı bir terör örgütüdür.”

‘GAZZE’DEKİ SOYKIRIMA KARŞI ÇIKAN BİR TEK LİDER CUMHURBAŞKANIMIZ ERDOĞAN’

Gazze’ye 100 kilometre uzaklıkta olduğunu söyleyen Feyzioğlu, şöyle devam etti:

“Bugün Gazze’de dünyanın gözü önünde yürüyen soykırım, katliam 1963’ten 1974’e yani Mutlu Barış Harekatına kadar Rum-Yunan destekli EOKA’cılar tarafından bu ada da gerçekleştirilmiştir. Bugün dünyada Gazze’de yaşanan katliama, soykırıma karşı gerçek anlamda hiçbir arka planda ajandası olmadan karşı çıkan dik duran bir tek ülke vardır, Türkiye Cumhuriyeti; bir tek lider vardır, Cumhurbaşkanımız Erdoğan. Dolayısıyla bu kadar yakın coğrafyada Gazze bugün yaşanıyorsa ve Kıbrıs adasında 50 yıldır mutlak barış varsa bunu iyi düşünmek, iyi tahlil etmek, iyi gözlemlemek lazım. Kıbrıs’ta barış Türkiye’nin Mutlu Barış Harekatı’yla sağlanmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri, Mehmetçik el ele sağlamıştır. Kıbrıs Türkleri’nin 11 boyunca soykırıma direndiği o şanlı duruşuyla sağlanmıştır. 50’nci yıl bütün bunları hatırlamak, hem Kıbrıs Türk gençliğine hem Türk dünyasına hem dünyaya anlatmak için fırsattır. O yüzden de sayın Cumhurbaşkanımız 50’nci yıl kutlamalarını fevkalade önemsiyor bizde ona göre ciddi çalışma halindeyiz.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir