Halka açıldı denilen Akbük plajlarında gerçekte ne oluyor? 

Kenan GÜRBÜZ

Menteşe Belediyesi tarafından doğal güzellikleriyle ünlü Akbük sahilinde halk plajı olarak belirlenen kıyı şeridinin belirli bölümlerinin halka açılması sonrasında tatilciler ve vatandaşlar adeta Akbük koyuna akın etti.

Muğla’nın turkuvaz mavisi koyları ile ünlü Akbük Koyu’nda geçen yıl yapılan ‘Havlunu al gel’ eylemi sonuç vermiş ve Akbük Plajı jandarma ve Menteşe Belediyesi zabıta ekipleri tarafından halka açılmıştı.

Zabıta ekipleri, izinsiz işgal edilen halk plajlarında yer alan loca, şezlong ve masaları jandarma ekiplerinin yardımı ile kaldırmıştı.

OTOPARK ÜCRETİ 200 LİRA

Akbük’teki halkpPlajlarının ücretsiz hale getirilmesi nedeniyle memnuniyetlerini ifade eden tatilciler, girişte özel bir firma tarafından 200 TL otopark ücreti alınmasından duydukları rahatsızlığı sosyal medya da paylaştılar. Tatilciler, gezi tekneleri ile balıkçı teknelerinde sahili işgal etmesinden rahatsızlar. Özel otoparka ücret ödemek istemeyen tatilciler, araç girişi yasak olmasına rağmen araçlarını halk plajlarındaki şezlongların yanına park etmeye devam ediyorlar.

Sosyal medya da tatilcilerin yaptığı paylaşımların bir bölümü şöyle:

“Rantçılarının mali kaynakları MUÇEV. Burası Muğla Akbük yememişler içmemişler bir otopark daha yukarıya bakanlık tarafından yapılmış yani insanlar denize girerken otopark parası vermek zorunda. Böyle bir saçmalık olabilir mi ya?

Muğla Akbük koyuna eşkıyalar otopark parası 200 TL almadan sokmuyorlar Başkana iletir misiniz teşekkürler.

Muğla Akbük, ama otopark adı altında halen zorla para alınmakta. Araç girişi özel mülk restorana gitmeme rağmen izin verilmeyip otopark ücreti ödeyip öyle girebileceğimi belirttiler. Nasıl bir saçmalıksa farklı bir soygun şekline geçmişler.

Muğla Akbük burası. Hâlâ tam kurtulmuş sayılmaz, sahil şeridi şezlong dolu, işletmeler her yere şezlong atmış durumda, terlik çıkarıp koyacak yer yok, girişte araba için 200 TL otopark ücreti, içeride şezlonglar işletmeden faydalansanız dahi kişi başı 250 TL, en basit tost 250 TL.

“SAHİLİN SADECE YÜZDE 5’İ HALKA AÇILMIŞ”

Kıyının yüzde 95’i özel, yüzde 5’i halka açılmış. Otopark ücreti 200 TL. Sahil şeridi bakımsız, düzgün değil. Özel işletmelerde şezlong parası tutturabildiğine.

Güzelim Akbük ve çevresi pırıl pırıl, düzenli güzel bir çehreyi hak ediyor ama halk değil işletme odaklı bir çalışma yapılmış.

Akbük koyu MUÇEV’in. Otopark ücreti almamaları gereken yerde özel firmalar otopark ücreti alıyorlar.

Burası Muğla Akbük. Haber yazarken biraz daha ciddiyet… Halka kazandırdılar evet. Otopark ücreti olarak 200 TL almayı da ihmal etmediler”

BURASI HALK PLAJIDIR ÜCRET TALEP EDİLEMEZ

Geçtiğimiz günlerde Akbük sahiline girişte ücret alınan kulübe Menteşe Belediyesi’nce yapılan cezai işlem sonrasında kaldırılmıştı. Ayrıca Akbük sahilinde tehlike yarattığı gerekçesiyle 09.00 ila 18.00 saatleri arasında araç girişi de yasaklanmıştı.

Plaja belediye ekipleri tarafından “Burası Halk Plajıdır Ücret Talep Edilemez” yazıları dikildi.
Menteşe Belediyesi ve Menteşe Kaymakamlığı’na bağlı görevli ekipler tarafından Akbük Plajında yapılan ortak çalışma ile plajdaki işgale son verilerek halk plajı boşaltılmış ve ücretsiz olarak halkın kullanımına açılan Akbük’te halen Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından özel bir firmaya kiralanan otoparkın giriş ücreti hariç halk plajına girişte ücret alınmayacağı açıklanmıştı.

AKBÜK’TE 5 HALK PLAJI 10 ÖZEL İŞLETME VAR

Akbük plajının, büyük bir bölümünün MUÇEV tarafından özel işletmelere kiralandığı, plajın küçük bir bölümün halk plajı olarak ayrıldığı vatandaşların sosyal medya paylaşımları ile ortaya çıktı.

ASIL DÜZENLEME BAYRAM SONRASI

Yetkililer, Akbük Plajının geçtiğimiz yıllarda MUÇEV’e tahsis edildiğine dikkat çekerek, “MUÇEV Halk plajı olarak ayrılan 5 bölge ile şezlong alanları dışında kalan alanları 10 özel şirkete kiralamış ve bazı şirketlere uzun süreli kiralamış. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin Bu yaz “Denizler Halkındır” sloganıyla başlatığı çalışma kapsamında Akbük plajında da Muğla Valiliği ve Çevre Şehircilik Müdürlüğü tarafından Kurban Bayramı sonrasında bir çalışma yapılacak” bilgisini verdiler.

MUÇEV’E TAHSİS EDİLEN PLAJI HALK PLAJI YAPALIM

CHP’li Menteşe Belediye Başkanı Gonca Köksal ise Akbük sahilinin vatandaşlara açılması konusunda şunları söylemişti:

“Akbük bizim hep gündemimizdeydi. Bizim 17 kilometrelik tek kıyımız. Bizim amacımız halkımızın kıyılardan öncelikle ücretsiz yararlanması. Akbük kıyılarını halkımıza ücretsiz tahsis etmek için neler yapabiliriz çalışması yaptık. Menteşe Kaymakamımız ve Çevre Şehircilik Müdürümüzle görüşmeler yaptık. Bu görüşmelerde Akbük kıyılarının tamamının MUÇEV’e tahsisli olmadığını, bir bölümünün halk plajı olarak ayrıldığını öğrendik ve harekete geçtik. Bu gelişme üzerine Jandarma ve Zabıta ekiplerimiz harekete geçti ve halk plajını işgal eden işletmelerin şezlonglarını kaldırdı. Söz konusu alanları halkımıza tahsis ettik. AKBÜK’te MUÇEV’e tahsis edilen alanlarında en kısa zamanda bize verilmesini istiyoruz. MUÇEV’e tahsis edilen alanlar bize verilirse, halkımız için halk plajı olarak kullanmak isteriz”

OTOPARK İŞLETMECİSİNDEN AÇIKLAMA

Vatandaşların sosyal medya üzerinden tepki gösterdiği Akbük’teki Otoparkın İşletmecisi Erhan Özkan, PD Muğla Temsilcisi Kenan Gürbüz’e konuştu:

Özkan, Akbük sahil ve otoparkı ile ilgili son zamanlarda çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını anlatarak, şunları söyledi:

“Girişte bulunan Akbük sarnıç orman parkı 2022 yılında bakanlık nezdinde oluşturulan değişim ve gelişim projesi olan tabiat varlıklarını koruma çevre şehircilik bakanlığı onaylı orman bakanlığı tarafından ihalesi yapılan bir yerdir.
Bu ihale kamu ihale platformu tarafından tüm Türkiye’de yayınlanmış şeffaf bir şekilde olup açık artırma usulü ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan ihale çerçevesinde sarnıç Akbük orman parkı İhale bedeli açılışı 1 milyon 800 bin TL’den başlamış olup açık artırma sırasında 2 milyon 151 bin artı KDV ağaçlandırma bedelleri gibi çeşitli bedeller eklenip sonuçlanmıştır.
İhale bedeli üzerinden her yıl tüfe oranı olarak artış sağlanmaktadır. 2024 kira Tüfe artışı ve çeşitli bedeller eklendiğinde bu sene orman bakanlığına ödenecek tutar 4 milyon 950 bin TL olmuştur. (Akbük’te yaz sezonu 90 gündür bu bedel 3 ayda aylık olarak 1 milyon 633 bin TL’ye tekâmül etmektedir).

OTOPARKI MAFYADAN KURTARDIK

Özkan, sözlerine şöyle sürdürerek şunları kaydetti:

Bu çalışmaların gerçekleştirilmesi 2016 yılında burayı işletmekte olan Akbük esnaflarından oluşan dernek tarafından yapılan değerlendirme ve istişareler sonucunda sahilin kaosun ve keşmekeşliğin ortadan kaldırılması için dernek yönetimi talebi ile yukarıdaki ormana ait boş alanda otopark ve mesire alanı olarak projeler ve çalışmalar bakanlık nezdinde başlatılmıştı.

Amacı öncelikle cennet Akbük’ümüzü korumak vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamaktır. Bildiğiniz üzere Akbük’e önceki yıllarda geldiğinizde girişten ücret alınıyordu içeride kimliği belirsiz kişiler (Mafyavari tipler) tarafından otopark ücreti adı altında kayıtsız bedeller talep ediliyordu bunu ödemek istemeyen vatandaşlar ise ormanlık alanlara doğru girip rastgele araçlarını park ediyor ve bu da ciddi bir orman yangını riskine sebep oluyordu.

Ayrıca insanlar ailesiyle sevdikleriyle beraber sahilde denize girerken aslında yol olmayan Akbük sahilinde kafasının üzerinden araçlar geçiyordu. Biz burayı işletmeye, Tatilcilere adeta VİP hizmet sunmaya başlamadan sahilde bir kaos ortamı, Anadolu tabiri ile sahili değnekçiler kaplamıştı. Sahile, şu anda sadece rezervasyonu yapılmış konaklama misafirlerinin işletmelere teyit edilerek kontrollü geçişine izin verilmektedir. Günübirlik araçlar sahil dışında tutulmaktadır burada yapılan çalışma belirttiğim gibi insanların can ve mal kaybını önleme amaçlıdır yapılan düzenleme vatandaşlarımızın yararınadır. Otopark ücreti ile alakalı olaraktan alınan ücret kira bedelleri genel giderler personel giderleri vergiler ve hizmet giderleri ile birlikte hesaplandıktan sonra oluşturulan fiyattır. Burada 200 TL verdiğinizde aracınız gün boyu otoparkta kalabilir aracınızda 5 kişi de olsa bir kişi de olsa ücretsiz bir şekilde sahile ulaşımınız sağlanmaktadır. Saat 9 ile 19 saatleri arasında bu servis hizmeti sağlanmaktadır.”

SAHİLDE TRAFİK KAZALARI YAŞANDI

Akbük’teki Otoparkın İşletmecisi Erhan Özkan, otoparkı işletmeye başlamaları ile birlikte sahil trafiğinin de düzene girdiğini anlatarak, şunları söyledi:

“Burada 2 sene önce 2 tane çocuk çarpılmış yaralanmış çıkan trafik sıkışıklığından dolayı kavgalar ve asayiş problemleri olmuş alkol olan vatandaşlar sahilin son kısmından vatandaşların şezlongların üzerinden arabayla geçmiş sahildeki olan trafik tıkanıklığı zaman zaman üç buçuk saate kadar ulaşmış sanki denize değil bir kaos ortamına gelmiş gibiydiniz. Örnek olarak geçen sene temmuz ayında Akbük arkasında iki adet yangın çıkmış sahildeki yolun trafiğe kapatılması ile Akbük yarım adadaki orman yangın ekipleri arazözü yangına 6 dakika içerisinde müdahale etmiştir. Eğer bu sahildeki yol trafiğe kapatılmış olmasaydı o yangın hızla büyüyüp içerideki vatandaşlarımızla beraber çok kötü sonuçlar doğurabilirdi. Bugün Akbük diye bir cennetimiz olmazdı. Şu anda ise düzenlemeler ile birlikte ailenizle rahatlıkla Cennet Akbük’e gelip Menteşe Belediyesi’nin ve Menteşe kaymakamlığı işbirliği ile genişletilmiş olan halk plajları ücretsiz olarak kullanılabiliyorken aynı zamanda işletmelerinde şezlonglarını ücret karşılığında kullanılabilmektedir”

GÜVENLİ OTOPARK HİZMETİ SUNUYORUZ

Özkan, girişte bulunan orman parkı otoparkına tatilcilerin güvenli bir şekilde aracını bırakarak müşterilerini özel Golf arabaları ile otoparktan sahile ulaştırdıklarını anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Otoparka Akbük’teki işletmelere önceden rezervasyonu olmayan hiçbir aracı almıyoruz. Bu VİP hizmet için 200 TL alıyoruz. Sosyal medyada paylaşılan 400 TL’lik fiş. 2 araç bedeli. Ayrıca karşı Yarımada’da bulunan itfaiye ekiplerinin yangınlara daha kolay müdahale edilebilmesi için ve vatandaşlarımızın rahatlıkla denize girebilmesi için bu düzenlemeler yapılmış yapılan düzenlemeler çerçevesinde Menteşe kaymakamlığımız tarafından Akbük sahili gündüz yoğunluğu olduğu saatlerde trafiğe kapatılmış günübirlik olan alanlar oluşturulmuştur. Şu anda yapılan çalışma ya ek olarak Menteşe kaymakamlığı girişimi ile Akbük sahilinin arka kısmından ayrı ikinci bir yol çalışmaları yapılmaktadır. Bu yolun yapılması ile birlikte sahildeki yolun komple iptal edilmesi söz konusu”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir